Pôvod:
Rod Dráč zahŕňa asi 400–500 druhov. Veľká väčšina rastie v strednej a východnej Ázii a Južnej Amerike, v Európe sa prirodzene vyskytujú len 4 druhy.
Opis:
Sú to stále zelené, opadavé alebo poloopadavé tŕnisté kry, vetvy a vetvičky väčšinou slabšie a oblúkovito postavené, drevo žlté, tŕne sú obvykle jednoduché až trojdielne, listy jednoduché, niekedy sperené (tieto druhy zaradené častejšie do rodu Mahonia), striedavé, často ostnato pílkovité, kvety drobnejšie, v rôzne veľkých kvetenstvách, plod je bobuľa s 1 nebo viac semenami.
Nároky:
Vyhovuje im nezamokrená pôda s neutrálnou reakciou, niektoré znášajú i veľmi suchú a vyprahnutú pôdu. Chúlostivé druhy je treba v zime chrániť.
Využitie:
Mnohé druhy majú jedlé plody, listy a drevo väčšiny druhov je však jedovaté. Vďaka svojej veľkej rozmanitosti a efektívnemu habitu sú to veľmi významné okrasné kry, opadavé sú na jeseň pekne sfarbené, opadavé a poloopadavé vysádzame hlavne do skupín ako predsadbu vyšších drevin, ako živé ploty alebo ako sprievodnú zeleň ciest. Stále zelené, väčšinou cennejšie druhy a kultivary vysádzame podľa druhu a sorty do alpínií, jednotlivo i do skupín, ďalej ich používame na obruby a do živých plotov.