Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

breza žltá (Betula alleghaniensis Britton)

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Východná časť Severnej Ameriky (sv. USA až jv. Kanada), centrom rozšírenia sú južné a severovýchodné časti Appalačského pohoria a oblasť Veľkých jazier. Od roku 1993 je tento strom symbolom kanadskej provincie Quebec.

Opis:

Dorastá do výšky až 30 metrov a priemer kmeňa vo výške 1,3 m je do 60 cm. Dožíva sa do 150 rokov. Kôra sa odlupuje v pásoch a má smotanovú až bronzovú farbu.

Nároky:

Breza je nenáročný, rýchlo rastúci strom, ktorý sa často používa a vysadzuje pri rekultivácii krajiny či zalesňovaní exhalátmi odlesneného územia, sama je tiež veľmi aktívna pri kolonizácii spustnutej kultúrnej krajiny (opustené polia atď.). V hospodárskych lesoch sa však často považuje za prípravnú a pioniersku drevinu.

Využitie:

Vo východnej severnej Amerike sa považuje žltá breza za najdôležitejší zdroj dreva. Jej drevo má vysoký obsah celulózy, dobre horí a neprská, je relatívne silné, veľmi zrnité a ťažké, používa sa na výrobu nábytku, interiérových úprav, papieroviny, krabíc, dreveného uhlia, rukovätí náradia, špáradielok, drevených dverí a vyrezávaných drevených predmetov. Žltá breza má drevo s dlhšou životnosťou.

Z kôry mladých konárikov sa získava vonná silica. Strom sa ťaží pre kvalitné drevo a vysádza sa aj ako okrasná drevina.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust