Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Breza karpatská (Betula carpatica Waldst. et Kit.)

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Druh európskych pohorí od Portugalska cez Pyreneje, Alpy a Karpaty na východ po Rumunsko. V ČR v Jeseníkoch, Krkonošiach, Krušných horách, Jizerských horách, na Šumave a v Slavkovskom lese, na Slovensku len v Tatrách.

Opis:

Opadavý listnatý ker alebo strom vysoký 2–5 m, borka premenlivá, od bielej cez sivú, žltkastú, hnedú až po úplne tmavohnedú, viacvrstvová, odlupujúca sa, v dolnej časti kmeňa u starších jedincov tmavá, rozpukaná. Púčiky podlhovasto vajcovité, šupiny tmavohnedé. na okraji brvité. Mladé konáriky tmavohnedé až červenohnedé, hladké a lesklé, slabo plstnaté. Staršie konáre tmavosivé až čierne. Listy 2–4 na brachyblaste, častý výskyt výrazne menšieho listu (heterofýlia). Čepeľ listu kosoštvorcová, vajcovitá alebo srdcovitá, na okraji pílkovitá až dvojito pílkovitá, kožovitá, na mladých konárikoch plstnatá, inak riedko chlpatá až holá, Samčie jahňady prezimujúce, na koncoch minuloročných konárikov po 1–3. Samičie jahňady v zrelosti podlhovasto vajcovité až valcovité. Nažka 1,5–3,1 × 2–4,1 mm veľká, šírka krídla dosahuje 0,5–1,5 šírky nekrídlatej časti. Trváce blizny presahujù horný okraj krídiel, plod v okolí blizien jemne chlpatý, na chrbtovej strane vypuklý. Kvitne v máji, plody dozrievajú v septembri.

Nároky:

Rastie v montánnom až subalpínskom stupni najmä skalnatých a sutinových stanovištiach v spoločenstvách kosodreviny a rozvoľnených smrekových lesov.

Využitie:

V lesoch plní funkciu pôdoochrannú, vodozádržnú, protilavínovú. Možné využitie má aj pri parkových úpravách (tmavohnedé sfarbebie borky).

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust