Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Breza čierna (Betula nigra L.)

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Drevina pochádzajúca z východného USA, rastie tam od Massachusetts po Floridu, na západ po Minnesotu a Kansas, predstavil ju Peter Collinson v roku 1736.

Opis:

Stromovitý krovitý typ s väčším počtom kmeňov alebo ich prízemným vetvením a čiernočervenou alebo červenohnedou borkou, stočenou ale neodlupujúcou. Letorasty červenohnedé až žltohnedé. Listy lesklo zelené, s 5-12 pármi postranných žiliek, trochu vajcovité alebo vajcovito kosoštvorcové, hlboko dvojito pílkovité, rub šedý alebo namodralý, len na žilkách plstnatý, na jeseň sú listy žlté. Šištičky valcovito podlhovasté a vzpriamene postavené, peľ je alergénny,

Nároky:

Svetlomilná, citlivá na zasolenie pôdy, pri výsadbách do mestského prostredia alebo na veľmi suché stanovište sa znižuje životnosť dreviny.

Využitie:

Na juhovýchode USA táto breza obýva brehy rybníkov a vodných tokov, často tam, kde je zaplavená pôda niekoľko týždňov. Sargent poznamenáva, že semená dozrievajú skoro v lete a padajú, keď je voda najnižšia, okamžite klíčia vo vlhkej a bohatej pôde a tým zabezpečujú oporu v čase, keď sa vody vrátia.

Parkový strom, ktorý sa dá zasadiť pre zaujímavú kôru, zvlášť pútavý, keď je bezlistý.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust