Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

breza papierová (Betula papyrifera Marsh.)

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Patrí medzi najrozšírenejšie brezy v Severnej Amerike, väčšinou v Kanade. VEurópe sa pestuje od roku 1750, na Slovensku od roku 1865.

Opis:

Stredne veľký a rýchlo rastúci strom, ktorý sa najlepšie rozvíja na dobre priepustných piesočnatých hlinách na chladných vlhkých miestach. Strom často viackmenný s čisto bielou až ružovkastou borkou, 20-30 m vysoký, koruna vajcovitá, mladé vetvičky červenohnedé, chlpaté, neskôr lysé, púčiky lepkavé a úzko vajcovité, až 1 cm dlhé, listy (široko) vajcovité, báza klinovitá, zaoblená.Papierová breza je krátkodobá a zriedka sa dožíva viac ako 140 rokov.

Nároky:

Papierová breza je severný druh prispôsobený chladnému podnebiu a toleruje veľké rozdiely v množstvách zrážok.Všeobecne platí, že podnebie, v ktorom sa nachádza breza papierová, má krátke chladné letá a dlhé chladné zimy, počas ktorých je zem dlho pokrytá snehom.Obyčajne sa vyskytuje v zmiešaných lesoch, ale môže vytvárať takmer čisté porasty, kde sú priekopníkmi oblastí narušených požiarmi alebo ťažbou dreva.

Využitie:

Komerčne sa rezivo používa na dyhu, vláknité drevo a mnoho špeciálnych predmetov. Krásne lístie a efektná biela kôra robia stromy atraktívnymi pre terénne úpravy. Kôra odlupujúca sa vo väčších častiach bola používaná na krytie obydlia indiánskych obyvateľov Ameriky, lepili sa z nej nádoby na tekutiny, poťahovali sa ňou kanoe.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust