Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

breza previsnutá (Betula pendula 'Dalecarlica')

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Táto odroda brezy previsnutej je známa pod názvom Ornäsova breza, pochádza zo Švédska. Pôvodnú Ornäs brezu objavil v roku 1767 Hans Gustaf Hiordt v obci Ornäs, v centrálnej švédskej provincii z Dalarna (Dalecarlia). Hiordt poslal popis stromu renomovanému botanikovi Carlovi Linnéovi vo švédskom univerzitnom meste Uppsala. Odrezky boli odobraté z pôvodného stromu, z ktorého sa rozmnožili všetky brezy Ornäs. Strom spadol v búrke 26. mája 1890. Na jeho miesto boli vysadené dva nové stromy prevzaté z odrezkov pôvodného stromu. Neskôr bola pridaná tretia.

V roku 1985 bola breza Ornäs pomenovaná ako národný strom Švédska a príklady boli vysadené na centrálnych miestach v mnohých švédskych mestách.

Opis:

Strom až 25 m vysoký, elegantní, previsnutý; listy hlboko laločnaté, často len niekoľko mm od stredného rebra vykrajované, laloky nepravidelne pílkovité, 4–8 cm dlhé, strední lalok kopijovitý.

Nároky:

Najlepšie sa jej darí vo vlhkých a piesočnatých pôdach na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste, ale je tolerantná k väčšine typov a podmienok pôdy.

Využitie:

Je to nádherný strom, ktorý vzbudzuje dobrý záujem vo všetkých ročných obdobiach. Atraktívny exemplár pre stredne veľké a veľké záhrady. Vyzerá úchvatne pri skupinových výsadbách, najmä pri výsadbe alejí. Skvelý strom, ktorý je možné použiť aj na scenériách.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust