Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Breza previsnutá f. Youngii (Betula pendula Roth 'Youngii')

Rod: Breza (Betula) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Bola vyšľachtená v Anglicku okolo roku 1873.

Opis:

Stromček s previsnutou korunou a habitom ako smútočná vŕba. Dosahuje výšku 2 – 3 m, pri šírke 1 – 3 m, je často bez hlavného kmeňa, u kmenných tvarov šľachtených stromčekov koruna dáždnikovito previsnutá, vetvičky tenké, nitkovité. Listy trojuholníkovité, zašpicatené, dvojito pílkovité, báza široko klinovitá, sú o niečo menšie ako má pôvodný druh. Rovnako ako bežná breza na jeseň zhadzuje listy a na jar vytvára pekné žltozelené jahňady.

Nároky:

Rastie v každej pôde, s dostatkom vlahy a na dobre oslnenom stanovisku alebo v polotieni. Mrazuvzdorná do - 45°C. Je citlivá na posypovú soľ.

Využitie:

Tento druh brezy stal najobľúbenejší hlavne pre svoj ​​rýchly rast a previsnutý tvar. Vhodné použitie je ako solitér, výborne sa hodí do malých záhrad a predzáhradiek. Nestrihaný stromček vytvorí hustý dáždnik konárov a listov, tak že kmienok nebude skoro vidieť. Ak si ale dáte prácu a v prvých rokoch a na jar skrátite horné vetvy na ¼ pôvodnej dĺžky, drevo bude silnieť smerom nahor a strom bude rásť rýchlejšie na výške a tvoriť kaskády previsnutých vetví.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust