Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

kalykant floridský (Calycanthus floridus L.)

Rod: Kalykantus (Calycanthus) | Čeľaď: kalykantovité (Calycanthaceae)

Pôvod:      

Pôvodný v juhovýchodnej časti USA, od Virginie po Alabamu.

Opis:

Krík dorastajúci do výšky 2 m., pôvodom zo severnej Ameriky, voňajúci jahodovo, jablkovo muštovou vôňou, ktorá je prítomná v listoch, vetvách, dokonca aj v koreňoch. Listy sú podlhovasté, vajcovité a na jar rašia zelenou farbou. Kvety sú 3-5 cm veľké, farba je v odtieňoch jasne vínovej alebo tmavo purpurovej až červenohnedej. Odtieň sa líši v závislosti na stanovisku, kvalite pôdy a dobe kvitnutia. Kvitne na konci mája, niekedy je to prelom júna a júla. Kvety sa objavujú sporadicky až do polovice augusta. Výnimočne sa na opelených kvetoch môžu objaviť na konci augusta plody, kapsuly zelenej farby, ktoré sa počas zrenia sfarbujú do vínovej až hnedej farby.

Nároky:

Rastie v opadavých alebo zmiešaných lesoch a lesných okrajoch, pozdĺž vodných tokov, v pásme od pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 1850 m. Najlepšie sa mu darí na živných čerstvých vlhkých pôdach a na slnečných chránených miestach. Plne mrazuvzdorný do - 29 °C.

Využitie:

Okrasný ker, ktorý sa odporúča prvých pár rokov v marci kvôli kompaktnému tvaru zostrihnúť, neskôr už sám bude tvoriť pekný tvar a pravidelné olistenie.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust