Pôvod:
Druh je pôvodný na Sibíri a v časti Číny, v susednom Mongolsku a Kazachstane. V niektorých oblastiach Spojených štátov je považovaný za invázny druh. Na Slovensku pestovaný ako okrasná drevina. Do Európy prenikol v polovici18. storočia, v SR je výskyt popísaný od roku 1835.
Opis:
Karagana je až 4 m vysoký, opadavý ker alebo menší strom. Vetvy bez tŕňov, spočiatku chlpaté, neskôr takmer alebo úplne holé. Listy sú podlhovasté, eliptické alebo vajcovité, v mladosti chlpaté, neskôr holé. Kvety sú v počte po 1 až 5, na článkovanej stopke, 18 až 25 mm dlhé, žltej farby. Voňavé žlté kvety kvitnú v máji alebo júni. Zvončekovitý kalich je na báze slabo nafúknutý. Plodom sú hnedé valcovité struky, 25 - 50 mm dlhé, ktoré obsahujú veľa semien, dozrievajú v júli.
Nároky:
Karagana je veľmi odolná voči suchu i chladu a preto je pestovaná najmä v ochranných pásoch okolo ciest a diaľnic a vo vetrolamoch. Na stanovište je ako druh nenáročný, znáša aj suché a chudobné pôdy, darí sa jej v ľahkej, vápnitej a suchej pôde. Znesie polotieň preferuje ale slnečné polohy. Znáša priemyselné prostredie.
Využitie:
V záhradách sú vhodné ako solitery alebo dominanty pre menšie kompozície, vhodné aj do skaliek, záhonov alebo do mobilnej zelene.