Pôvod:
Drevina je pôvodná z Kaukazu, kde je vzácnym endemitom vyskytujúcom sa na území s priemerom asi 2 km v blízkosti mesta Stavropol.
Opis:
Ker vysoký až 1 m, sa šedou kôrou a štíhlymi, svetlo sfarbenými výhonmi, palisty blanité alebo štetinovité, vreteno listov zakončené tvrdým tŕňom, lístky sú obojstranne mäkko sivasto chlpaté, nakoniec tuhé, naspodku výrazne žilkované, klinovito obráteno vajcovité, vrchol zaoblený ale s tŕnistou špičkou. Kvety jednotlivé, kalich široko trúbkovitý, zvonku plstnatý, koruna žltá. Struky čiarkovité, v dospelosti riedko chlpaté.
Nároky:
Je to drevina teplého mierneho podnebia, suchomilná ale rastúca i v mierne vlhkých lokalitách. Pre svoj rast vyžaduje miesto na slnku alebo v čiastočnom tieni (v rozmedzí 20 – 30 % celkového osvetlenia). Podľa nárokov na pôdu je to druh rastúci na zásaditých (vápenatých) až miernych pôdach.
Využitie:
V rámci opätovného zavedenia sa používa na terénne úpravy na skalách (alpské vrchy) a pri rekultivácii lesov (na stabilizáciu miernych svahov) v medziach prírodnej oblasti a na miestach s podobnými podmienkami.