Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Karagana mäkká (Caragana mollis /DC./Bess.)

Rod: Karagana (Caragana) | Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)

Pôvod:

Drevina je pôvodná z Kaukazu, kde je vzácnym endemitom vyskytujúcom sa na území s priemerom asi 2 km v blízkosti mesta Stavropol.

Opis:

Ker vysoký až 1 m, sa šedou kôrou a štíhlymi, svetlo sfarbenými výhonmi, palisty blanité alebo štetinovité, vreteno listov zakončené tvrdým tŕňom, lístky sú obojstranne mäkko sivasto chlpaté, nakoniec tuhé, naspodku výrazne žilkované, klinovito obráteno vajcovité, vrchol zaoblený ale s tŕnistou špičkou. Kvety jednotlivé, kalich široko trúbkovitý, zvonku plstnatý, koruna žltá. Struky čiarkovité, v dospelosti riedko chlpaté.

Nároky:

Je to drevina teplého mierneho podnebia, suchomilná ale rastúca i v mierne vlhkých lokalitách. Pre svoj rast vyžaduje miesto na slnku alebo v čiastočnom tieni (v rozmedzí 20 – 30 % celkového osvetlenia). Podľa nárokov na pôdu je to druh rastúci na zásaditých (vápenatých) až miernych pôdach.

Využitie:

V rámci opätovného zavedenia sa používa na terénne úpravy na skalách (alpské vrchy) a pri rekultivácii lesov (na stabilizáciu miernych svahov) v medziach prírodnej oblasti a na miestach s podobnými podmienkami.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust