Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hrab karolínsky (Carpinus caroliniana Walter)

Rod: Hrab (Carpinus) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Rodák z východnej časti Severnej Ameriky (štát Missouri) a Mexika, predstavený v roku 1812.

Opis:

Strom vysoký až 13 m, vetvičky jemne prevísajúce, púčiky len asi 3 mm veľké, sprvu chlpaté, kôra šedá. Listy špicato vajcovité až eliptické alebo vajcovito kopijovité, modrasto zelené, ostro a dvojito pílkovité s tupými zubami, na jeseň šarlátovo-červené, naspodku na žilkách chlpaté, Kvety sa na jar objavujú v samostatných samčích a samičích jahňadách, neskôr samičie jahňady ustupujú výrazným zhlukom okrídlených orechov.

Nároky:

Prirodzene sa vyskytuje v bohatých vlhkých lesoch, údoliach, dnách roklín a skalnatých svahoch pozdĺž potokov. Darí sa dobre v piesčitých alebo hlinitých pôdach s bohatou zásobou živín, pravidelnou vlhkosťou a miernou kyslosťou. Má rád silné zatienenie, ale je tolerantný aj voči suchším miestam, slnku i pravidelným záplavám.

Využitie:

Extrémne tvrdé drevo kedysi používali prví Američania na výrobu misiek, rukovätí na náradie a volských strmeňov. Komerčné využitie hrabového dreva nie je možné, kvôli obmedzenému množstvu dreva, ktoré je možné vyťažiť zo stromu. Atraktívne tvarovaný stromček s nenáročnou údržbou sa môže pestovať na trávniku alebo naturalizovať v lesných oblastiach.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust