Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

hrab východný (Carpinus orientalis Mill.)

Rod: Hrab (Carpinus) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Rastie v juhovýchodnej Európe a priľahlých oblastiach Ázie. Na západ zasahuje do Talianska, kde rastie aj na Sicílii, ďalej na celom Balkáne, na sever zasahuje až do Slovinska a Maďarska. Izolovaný areál je na Kryme. Z Malej Ázie preniká jednak do Sýrie a Libanonu, jednak do Zakaukazska (Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan).

Opis:

Jednodomý opadavý ker alebo malý stromček, vysoký 1-5 (-10) m, borka je sivastá, len zriedka s pozdĺžnymi eliptickými lenticelami, letorasty sú plstnaté, lysejúce. Listy sú striedavé, kopijovité alebo eliptické, s 9-11 pármi postranných žiliek, riedko chlpaté, na okraji dvojito pílkovité, na vrchole špicaté. Samčie aj samičie kvety sú usporiadané v jahňadách, kvitne v apríli. Plody sú oriešky, ktoré vyrastajú v pazuchách kopijovitých, zubatých alebo na okraji nepravidelne zastrihnutých listeňov.

Nároky:

Stanovišťom sú teplomilné opaavé kroviny a lesy na suchých slnečných svahoch, často sprevádza šípkové dúbravy. Ľahko sa pestuje v priemernej, stredne vlhkej, dobre priepustnej pôde v polotieni až plnom tieni. Toleruje plné slnko. Zakorenené jedince majú určitú toleranciu voči suchu.

Využitie:

Atraktívne tvarovaný stromček s nenáročnou údržbou pre tienisté miesta v lesných záhradách. Môže sa pestovať aj ako veľký živý plot.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust