Pôvod:
Rod zahrňujúci asi 25-35 druhov sa vyskytuje v miernom pásme severnej pologule. Na Slovensku rastie iba hrab obyčajný (Carpinus betulus) a ako pestovaný druh aj hrab východný (Carpinus orientalis).
Opis:
Opadavý strom, stredne veľký až veľký, niekedy len veľký krík, listy stopkaté, dvojradovo usporiadané, jednoduché, striedavé, pílkovité, palisty opadavé. Kvety jednopohlavné, samčie jahňady cylindrické, meniace, na minuloročných vetvičkách, samičie jahňady na letorastoch, vzpriamené. Plod oriešok s veľkým blanitým trojlaločným alebo hrubo zubatým krídlom. Dožíva sa 120 - 150 rokov.
Nároky:
U nás rastie najmä v lesoch, kde prevládajú duby (prímes dúbrav). Nenáročný na pôdu, ale je vďačný za zeminu výživnú a priepustnú, znáša aj pomerne veľké zatienenie.
Využitie:
Hospodársky málo využiteľná drevina, jej tvrdé ťažké a veľmi húževnaté drevo sa ťažko opracúva a je málo odolné proti poveternostným podmienkam. Používa sa napr. na výrobu remeselných nástrojov, strojníckych modelov, šachových figúrok, rukovätí, hoblíkov a klinov.
Vhodný do záhrad a parkov, hrab obyčajný sa využíva pre tvarované živé ploty alebo môžeme zostrihávať do požadovaného tvaru samostatné exempláre, vrúbľované kultivary a vzácnejšie druhy uplatníme vo verejnej zeleni solitérne alebo v menších skupinách, sú vhodné a pekné aj pre bonsaj kultúru.