Pôvod:
Pôvodne je rozšírená v juhovýchodnej časti severoamerického kontinentu, od Georgie cez Floridu a Mississippi do Luisiany. Do Európy bola zavedená roku 1726.
Opis:
Je vysoká 15 – 20 metrov. Koruna je široká, guľovitá. Kôra je sivasto hnedá. Borka je hnedasto sivá až sivá, rozpukaná do obldĺžnikovitých platničiek, pozdĺžne pukliny sú hlbšie. Púčiky má zoskupené v trojpočetných praslenoch. Jednoročné výhonky sú zelené, miestami červenkasté, slabo chĺpkaté, sivasto osrienené, neskôr oranžovo hnedé až sivasto hnedé. Lenticely sú pomerne malé, mierne vystupujúce, hnedasté. Listy sú vajcovité až široko vajcovité, na báze srdcovité alebo široko zaokrúhlené, na vrchole dlho hrotité, celistvookrajové alebo s dvoma neveľkými lalokmi. Vrchná strana je tmavšie zelená, matná, spodná svetlejšia, pri rozvíjaní sú chlpaté neskôr výrazne chlpaté len na žilách. Po rozotretí nepríjemne páchnu. Kvitne v máji až v júni. Kvety sú obojpohlavné, súmerné. koruna je biela, vnútri s dvoma žltými pásikmi a viacerými červenkasto hnedými bodkami. Kvety sú zoskupené do priamych vrcholových metlín. Plod je valcovitá tobolka, svetlohnedá, puká dvoma chlopňami. Plody vyrastajú v metlinách. Semená sú dvojstranne blanito lemované, striebristo sivé, zoskupené vo väčšom počte okolo stredného stĺpika. Dozrievajú v októbri.
Nároky:
Rastie v nížinách až pahorkatinách, v zmiešaných listnatých lesoch na úrodných pôdach. Je to polotôňomilná drevina, náročná na obsah živín v pôde, poškodzujú ju silné mrazy, nerastie na pôdach zamokrených, v mestách môže byť poškodzovaná slnkom, vhodné je stanovište chránené proti vetru. na posypovú soľ je citlivá.
Využitie:
Je veľmi dekoratívna veľkými listami, kvetmi a plodmi. Preslávená je ako alejový strom, možno použiť pre výsadbu do spevnených plôch.