Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľa kórejská (Abies koreana Wils.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Pohorie Chiri-san v provincii Keisha v južnej časti Kórejského polostrova a na hore Hallam-san na malom vulkanickom ostrove Cheju-dao (Čedžudo). Rastie vo vertikálnom rozmedzí 1000-1850 m n. m. Do Európy introdukovaná prvýkrát v roku 1908.

Opis:

Menší strom, vo svojej domovine dorastá do výšky 10-18 m (u nás nižšia), v priemere kmeňa 20-30 cm. Koruna široko kužeľovitá, husto vetvená, v starobe na vrchole tupá. Borka v mladosti hladká, svetlo šedá s purpurovým nádychom a výraznými živicovými pľuzgierikmi, neskôr hlboko brázdená, vnútri červenohnedá. Ihlice sú na vrchnej strane lesklé s výraznou ryhou, naspodku s veľmi nápadnými kriedovo bielymi pruhmi, ktoré občas splývajú v celistvú bielu plochu. Šišky krátko stopkaté, valcovité, pred dozretím fialovo purpurové. Semená vrátane krídla 10-12 mm dlhé, tmavo fialovo purpurové. Šišky dozrievajú koncom októbra až v novembri.

Nároky:

Vo svojej domovine rastie v horských oblastiach s chladnou vlhkou klímou. V období letných monzúnov zrážky dosahujú okolo 1 600 mm, pre zimné obdobie je charakteristický veľmi silný severozápadný vietor a nízke teploty. Rastie na plytkých kamenistých pôdach chudobných na humus, na rulovom a žulovom podloží.

Využitie:

Abies koreana je hojne používaná v okrasnom záhradníctve. Oceňovaná hlavne pre svoj malý vzrast, veľmi pravidelné vetvenie, nápadnú kriedovo bielu spodnú stranu ihlíc aj pre takmer každoročne hojnú úrodu šišiek, ktoré vytvára už aj na 1 m vysokých jedincoch.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust