Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Čerešňa vtáčia (Cerasus avium L.)

Rod: Čerešňa (Cerasus) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

V Európe pôvodná okrem najsevernejších častí, na Slovensku od nížin priemerne do 860 m n. m., najmä v dubinách a bučinách, v porastoch je jednotlivo vtrúsená, je stromom nížin až pahorkatín.

Opis:

Strom dorastajúci do výšky 20 – 25 m, koruna vajcovitá až nepravidelná v poraste vysoko nasadená, kôra červeno hnedá až fialovastá, na kôre sa tvoria typické priečne člnkovité vystupujúce lenticely. Borka je sivohnedá, lúpe sa v priečnych pásoch, na báze je nehlboko rozpukaná s odstávajúcimi okrajmi. Drevina jednodomá, kvety obojpohlavné, kvitne v máji pred rozvíjaním listov, kvety sú päťpočetné, biele, vyrastajú v okolíkovitých zväzočkoch. Plod je guľovitá kôstkovica asi 10 mm veľká, červená až tmavo červená, sladkastá, alebo horká, dozrieva v júli. Kôstka je guľovitá, hladká, žltkastá 6 - 7 mm veľká (kôstočka sa ľahko oddeľuje od stopky).

Nároky:

Svetlomilná až polotienna drevina, dobre rastie na sviežich úrodných pôdach, neznáša sucho ani nadbytok vlhkosti, odolná je voči nízkym teplotám.

Využitie:

Plodonosná drevina, poskytuje veľmi hodnotné - kvalitné drevo vhodné na výrobu nábytku a rôznych úžitkových predmetov, veľmi pôsobivý krajinotvorný prvok - hlavne v čase kvitnutia (máj).

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust