Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Dulovec nádherný (Chaenomeles speciosa /Sweet/Nakai)

Rod: Dulovec (Chaenomeles ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Pochádza z čínskych provincií Fujian, Gansu, Guangdong, Guizhou, Hubei, Jiangsu, Shaanxi, Sichuan a Yunnan, vyskytuje sa aj v Tibete a severnej Barme. Tradične je pestovaný v Japonsku. U nás je v kultúre od roku 1927.

Opis:

Opadavý, tŕnistý ker, až 2 m vysoký. Vetvy sú skôr vzpriamené, lysé, listy vajcovito podlhovasté, špicaté, jemne pílkovité, lysé. Bohato zakvitne už skoro na jar (v marci) a kvitne až do polovice jari (do apríla). Kvety jednotlivé alebo po niekoľkých, farba šarlátovo červená, výnimočne aj biela, v priemere 3-4 cm. Plodom je malvica o priemere 4-6 cm, žltozelená až červenkastá, vonná.

Nároky:

Rastie dobre na slnečnom aj polotienistom stanovišti. Mrazuvzdorný do  - 29 °C. Uprednostňuje dobre priepustnú pôdu, najmä dobre odvodnenú hlinu, na pH pôdy je nenáročný. Po zakorenení je tolerantný voči suchu.

Využitie:

Ker je ozdobný predovšetkým výraznými kvetmi. Vysádza sa veľmi často do záhrad, parkov aj verejnej zelene okolo komunikácií. Dobre sa orezávajú a dajú sa použiť v živom plote. Pestuje sa niekoľko kultivarov (plnokveté, bielokveté, rôzne odtiene červenej).

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust