Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana (Murr.) Parl.)

Rod: Cypruštek (Chamaecyparis ) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:      

Cypruštek Lawsonov je pôvodný v malom areáli v Severnej Amerike, konkrétne na pobreží Tichého oceánu, v území od severnej Kalifornie po južný Oregon. V Európe sa prvýkrát objavil v roku 1584 v Edinburgu,

Opis:

Drevina dorastajúca do výšky 15-30 (-50) m s úzko kužeľovitou korunou, previsnutým vrcholom a hnedočervenou borkou. Vetvy sú krátke, väčšinou vodorovne postavené. Lístky šupinovité, drobné a pritisnuté k vetvičke, na líci zelené, na rube s viac či menej výraznou bielou kresbou pripomínajúci písmeno X. Listy po rozpučení voňajú. Samčie šištičky sú jasne červenkasté, samičie šišky za mlada kovovo modré. Šišky sú guľovité, 0,8-1 cm veľké, modrozelené a osrienené, neskôr v zrelosti červenohnedé. Bývajú zložené z ôsmich šupín so špicatými a naspäť ohnutými hrbolmi. Kvitne v apríli a v máji.

Nároky:

V pôvodnom areáli rastie v horských údoliach, na náplavoch potokov a riek, v dosahu vlhkého oceánskeho vzduchu. Je to vápnomilná drevina, dobre znáša sucho, mierne znečistenie vzduchu a polotieň, dostatočne otužilý. Je svetlomilný, najlepšie sa mu ale darí na polotienistom alebo od slnka odvrátenom stanovišti, nemá rád veternejšie polohy, mrazové kotliny nie sú vhodné. Najvyššie rastie v živnej piesčito-hlinitej pôde, dostatočne vlhkej.

Využitie:

Jedna zo sadovnícky významných a obľúbených drevín, v súčasnej dobe sa pestuje veľké množstvo rôznych kultivarov, líšiace sa vzrastom, olistením, farbou a pod. Výborne sa uplatňuje v pravidelne riešených úpravách, v tesnej blízkosti budov alebo rôznych architektonických výtvorov, nižšie a zakrpatené kultivary sa použijú najmä v blízkosti schodísk, ciest, terás, sôch a pod. Stromovité tvary vysádzame do trávnika ako solitéry alebo vo voľnejších skupinách. Trvanlivé drevo cyprušteka je ľahké a vonné, obsahuje olej, ktorý sa predtým používal ako liečivá droga pri poruchách močových ciest.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust