Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľa kórejská f. Silberlocke (Abies koreana Wils. 'Silberlocke')

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Jedľa kórejská Silberlocke (nazývaná aj „Strieborná kučera“) bola introdukovaná v Horstmann Nursery v Nemecku pred rokom 1983.

Opis:

Jej rovnomerne rozložené konáriky majú drobné a husté, tupé ihličky, ktoré sú mierne zatočené a odrážajú svetlo. Na slnku preto vyzerajú, akoby sa ligotali. Majú modro-striebornú farbu a stupeň ich kučeravenia je u každého jednotlivca odlišný. Nádherne vyfarbené fialové šišky má táto kórejská jedľa vzpriamené. Šišky počas sezóny postupne menia svoju fialovú farbu na hnedú. Jej konečná výška v dospelosti závisí od pôdnych podmienok. Po 15-20 rokoch môže dosiahnuť výšku 5m a šírku 2-3m.

Nároky:

Najlepšie jej vyhovujú ľahšie, dobre priepustné pôdy s dostatkom humusu. Po zakorenení na nich rastie rýchlosťou 40-60 cm ročne. Dokáže však rásť aj na piesčitých a skalnatých pôdach. Odoláva zimným mrazom až po teplotnú zónu 5, teda až do mínus 29 stupňov Celzia. Môžeme ju preto bez obáv pestovať na celom Slovensku. Pri pestovaní v nádobách odoláva mrazom trochu menej, približne do mínus 20-25 stupňov Celzia. Znáša i znečistené ovzdušie.

Využitie:

Tento obľúbený, nádherný, malý ihličnan poteší v každej malej záhradke. Vo svoje plnej kráse sa ukáže na slnečnom mieste, najmä v kontraste s tmavším pozadím. Často sa v zime používa na zdobenie ako vianočná jedlička.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust