Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľa plstnatoplodá (Abies lasiocarpa /Hook./ Nutt.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Pôvodný areál sa rozkladá na západe Severnej Ameriky od Aljašky po Kaliforniu a Nové Mexiko, hojnejšia je vo vnútrozemí, najmä v Skalnatých horách.

Opis:

Strom s kmeňom zvyčajne dorastajúcim do 20 (-30) m, vo vysokých nadmorských výškach občas tvorí polykormóny. Koruna je väčšinou úzko kužeľovitá, veľmi štíhla, s horizontálne usporiadanými vetvami, na vrchole často plochá. Borka je šedá, neskôr ryhovaná. Ihlice sú na letoraste všesmerne usporiadané, na líci modrozelené a sivo plstnaté, na rube s 2 bielymi pruhmi. Šišky sú priame, tmavo purpurové. Semená sú asi 6 mm dlhé, krídlo je dlhšie ako vlastné semeno.

Nároky:

Sprevádza lesnú vegetáciu vo vyšších vegetačných stupňoch, miestami tvorí hornú hranicu lesa, typická je aj pre dná údolí, kam steká a dlhodobejšie sa udržuje chladný vzduch. V zrážkovo bohatších oblastiach preferuje bázické substráty. Vystupuje až do nadmorských výšok 3600 m.

Využitie:

Stromovité typy sú vhodné ako solitéry, obzvlášť ale vynikajú v celistvých rozvoľnených skupinách, nižšie až stiesnené kultivary sa hodia do väčších skaliek a vresovísk. Vynikajú tiež vo výsadbách trvaliek a nízkych ruží. Jej čečina je žiadaná vo viazačstve.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust