Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Plamienok alpínsky (Clematis alpina /L./Mill.)

Rod: Plamienok (Clematis) | Čeľaď: iskerníkovité (Ranunculaceae)

Pôvod:      

Tento druh sa vyskytuje v horách Európy a Ázie, na Slovensku je rozšírený od Malej Fatry až po Vihorlat, z hľadiska ohrozenia radený k druhom menej dotknutým (LC), je tiež zákonom chráneným.

Opis:

Popínavý ker, 30-200 cm vysoký, kmienok drevnatý, tenký, krivolaký, listy dlho stopkaté, 1 až 3 početné, lístky úzko vajcovité, pílkovité, kvety jednotlivé, 6-8 cm veľké, fialové až svetlo modré, na dlhých stopkách, kvitne od mája do júla. Plodom je nažka.

Nároky:

Rastie na skalách, v krovinách, na stanovištiach polotienistých, väčšinou na vápenitom podloží, v pásme od hôr až do subalpinského stupňa, v Alpách až do výšky 2000 m n. m.  Tento druh je veľmi odolný a nenáročný. Najlepšie rastie v stredne úrodných a vlhkých, humóznych, dobre priepustných pôdach, s mierne zásaditou až mierne kyslou reakciou. Neznáša mokré, príliš ťažké, hlinité pôdy. Odporúča sa čiastočne zatienená, ale jasná poloha. Nevyžaduje žiadny jarný rez, iba mierny korekčný rez hneď po odkvitnutí.

Využitie:

V kultúre potrebuje veľmi dobrú drenáž, ideálne je pre malé záhrady, severné steny alebo veterné exponované miesta, vhodný aj do nádob, na pestovanie v blízkosti kameňov a starých kmeňov, malých stromov a kríkov. Môže byť použitý ako zemný kryt.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust