Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Plamienok virginský (Clematis virginiana L.)

Rod: Plamienok (Clematis) | Čeľaď: iskerníkovité (Ranunculaceae)

Pôvod:      

Rastie v Kanade (Manitoba) a vo väčšine USA.

Opis:

Dvojdomý opadavý ker, popínavý 3-7 m vysoký (šplhá po otvorených stromoch alebo veľkých kríkoch alebo po plotoch), mladé kmienky 6-12 rebrové, lysé alebo roztrúsene chlpaté. Listy trojpočetné, zriedkavo trojlaločné alebo päťpočetné, lístky vajcovité až široko srdcovito vajcovité, hrubo zubaté, zašpicatené, lysé alebo chlpaté. Kvety v postranných latnatých vrcholíkoch až 15 cm dlhých, sú hviezdovité, samčie a samičie na iných rastlinách, matne biele alebo krémové, kvitne v auguste až septembri. Nažky chlpaté, so striebristým príveskom.

Nároky:

Prirodzene sa vyskytuje vo vlhkých nízkych lesných oblastiach a húštinách hraničiacich s potokmi, rybníkmi a radmi plotov. Toleruje väčšinu záhradných pôd a akúkoľvek polohu. Ľahko sa pestuje v priemerných, stredne mokrých až mokrých, dobre priepustných pôdach na plnom slnku alebo v polotieni. Potrebuje dostatočný prísun živín počas vegetačného obdobia na podporu rýchleho rastu.

Využitie:

Najlepšie v lesných a pôvodných rastlinných oblastiach, kde je možné ťahať sa po zemi, cez kríky a ploty. Tiež sa môžu pestovať na altánkoch alebo stĺpoch. Ak sa pestuje cez veľké kry, mal by sa monitorovať rast, aby sa zabezpečilo, že ker nie je preťažený.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust