Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Plamienok plotný (Clematis vitalba L.)

Rod: Plamienok (Clematis) | Čeľaď: iskerníkovité (Ranunculaceae)

Pôvod:      

Pôvodný v južnej a strednej Európe, tiež v severnej Afrike a na Kaukaze. Na Slovensku rastie najmä v lužných lesoch, kde tvorí výrazné lesné plášte. Menej častý je v dubových a bukových lesoch. Môžeme ho nájsť aj v rôznych typoch synantropných spoločenstiev. Pôvodná drevina na území Slovenska.

Opis:

Drevnatejúca popínavá liana 6 až 12 metrov dlhá. Má svetlosivú až žltohnedú, vo vláknach sa odlupujúcu borku. Listy sú protistojné, dlho stopkaté, nepárno perovito zložené, list je tvorený 3 až 5 listkami, okraj listu celistvý alebo nepravidelne vrúbkovaný, lícna strana listu tmavozelená lysá. Kvety biele, dlho stopkaté, obojpohlavné, vyrastajúce v metlinatých súkvetiach v pazuchách listov. Plody sú červenohnedé, podlhovasté, chlpaté nažky vytvárajúce bohaté zhluky.

Nároky:

Prirodzene rastie v lužných lesoch, v jelšinách, pozdĺž vodných tokov, šíri sa aj do krovinatých porastov, prevažne v pásme od nížin po pahorkatín. Je to svetlomilná až polotieňomilná rastlina náročná na pôdnu vlhkosť a pôdne živiny.

Využitie:

Plamienok plotný nemá veľké praktické využitie. Zriedka sa využíva na obrastanie nevzhľadných múrov, využíva sa jeho ovíjavá schopnosť. Občas býva vysádzaný aj do záhrad.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust