Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Komptónia americká (Comptonia peregrina / L./J.M.Coulter)

Rod: Komptónia (Comptonia ) | Čeľaď: vresnovité (Myricaceae )

Pôvod:

Je to druh východu Severnej Ameriky, vyskytuje sa na severovýchode USA a juhovýchode Kanady, v oblasti od Veľkých jazier až po atlantické pobrežie Nového Anglicka a Nového Škótska.

Opis:

Je to pomerne nízky ker, ktorý dosahuje výšku 0,5 – 1 (-1,5) m a za priaznivých podmienok rastie na dosť veľkých plochách. Rastlina má pekné úzke (1 cm) a dlhé (10 - 15 cm), striedavé až takmer protistojné listy. Jahňady s kvetmi sa objavujú v apríli až máji, samčie kvetenstvo červenohnedé, samičie hnedé a guľovité. Plody sú malé a šidlovité ostnaté oriešky tvoriace súplodia asi 2 cm veľké.

Nároky:

Prirodzene rastie v suchých borovicových lesoch a lesných okrajoch, na čistinách borovicových lesov, na pôdach piesčitých či kamenistých, na skalách, v pásme od morského pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 1800 m. Rastlina má nízke nároky na pôdu a vlhkosť, dobre rastie v piesočnatých, dobre priepustných pôdach a znáša sucho. Pre správny vývoj vyžaduje kyslé substráty. Je úplne mrazuvzdorná, dá sa vysadiť po celej krajine.

Využitie:

Pôvodný Američania používali túto rastlinu na mnohé účely - nachádzala uplatnenie v tradičnej medicíne i ako korenie v kuchyni, slúžila ako kadidlo pri rituálnych obradoch, ale dokonca aj ako jed. V Európe sa nepestuje príliš často, skôr len vo významnejších zbierkach. Možno ju použiť ako pôdopokryvnú rastlinu.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust