Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Drieň obyčajný (Cornus mas L.)

Rod: Drieň (Cornus) | Čeľaď: drieňovité (Cornaceae)

Pôvod:

Pôvodný v Južnej Európe a juhozápadnej Ázii, na sever zasahuje až do stredného Nemecka, Čiech, sever Slovenska, Ukrajinu, Krym a Kaukaz.

Opis:

Ker alebo malý strom, 2-6 m vysoký. Borka je tenká, brázdená. Listy sú protistojné, stopkaté, elipsovité až vajcovité. Kvetenstvo je okolíkovité, kvety sú žlté, kvitnú pred olistením v marci a apríli. Plodom je červená kôstkovica.

Nároky:

Rastie na krovinatých stráňach a čistinách lesov, na vápenci, v pásme od nížin po pahorkatiny. Rastie na väčšine pôd, znáša i pôdy s veľkým obsahom vápnika, stanovište plne oslnené až polotieň, na posypovú soľ je veľmi citlivý, má množstvo opadávajúcich plodov a preto je nevhodný do spevnených pôd. Je mrazu odolný, vyhovujú mu najlepšie teplé stanovištia. V období prísuškov môže zhadzovať listy. Znáša dymové plyny, vydrží v mestách.

Využitie:

Plody sa používajú ako ovocie na priamu konzumáciu aj na výrobu marmelád a sirupov, majú vysoký obsah vitamínu C. Z dreva sa vyrábali tkacie člnky. Býva vysádzaný aj do záhrad a parkov. Znáša zrezávanie a preto sa hodí do živých plotov, vysádza sa však pomerne málo.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust