Pôvod:
Vyskytuje sa v počte asi 40-50 druhov v Európe, Severnej Amerike a východnej Ázii.
Opis:
Rastie v podobe opadavého kríku, stromu (i byliny). Vetvy bývajú výrazne sfarbené. Listy vyrastajú protistojné (i striedavo) alebo vo zväzkoch na koncoch konárov, sú jednoduché, celokrajné a žilnatina je oblúková, smeruje ku kraju a potom pozdĺž kraja sa ohýba k špičke. Súkvetím je terminálny vrcholík, chocholík alebo hlávka, býva opatrená štyrmi nápadnými listeňmi, kvitne drobnými obojpohlavnými kvetmi, Plodom je guľovitá, vajcovitá alebo eliptická kôstkovica obsahujúce podlhovasté sploštené semená.
Nároky:
Prirodzene rastie v miernom pásme severnej pologule, presahuje aj do horských oblastí trópov. Drieň je síce teplomilná ovocná drevina, ale v dreve aj v období kvitnutia je veľmi mrazuvzdorný. Dobre sa mu darí na slnečných a suchších rovinatých aj svahovitých plochách, ktoré sa pre iné ovocné druhy nehodí. Má bohatý koreňový systém, ktorý spevňuje pôdu zvlášť na svahoch a zabraňuje tak erozívnou činnosti. Dá sa pestovať aj v extrémne suchých pôdach. Pôda má byť piesočnatá, ílovitá až hlinitá s neutrálnou až alkalickou reakciou. Drieň je náročný na teplo a svetlo, a preto dáme prednosť svahom orientovaným na juh, juhovýchod alebo juhozápad. S úspechom ho možno pestovať aj v nadmorskej výške okolo 600 m, zvlášť ak ide o mikroklimaticky priaznivú polohu. Nevhodné sú napríklad zatienené plochy pri vysokých múrov, kde sú kríky riedke a veľmi málo plodí. Ohryzením zveri ani vážnejšími chorobami či škodcami netrpí.
Využitie:
Použitie je všestranné, vhodný je pre vytváranie farebných efektov, estetický účinok majú olistenie, kvety, plody (jedlé) a letorasty. Niektoré druhy drieňov sú dostupné v množstve kultivarov, sú medzi nimi tiež liečivé rastliny.