Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

lieska obyčajná (Corylus avellana L.)

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Druh lieska obyčajná (Corylus avellana) sa vyskytuje sa takmer v celej Európe a priľahlých oblastiach Ázie a severnej Afriky. Na Slovensku rastie prevažne na okrajoch lesov, rúbaniskách, brehoch potokov. Je súčasťou prevažne v dubových a dubovo-hrabových lesoch. Na Slovensku je pôvodnou drevinou.

Opis:

Lieska obyčajná je vysoký ker s dlhými hnedými ohybnými konármi. Listy má striedavé, oválne až okrúhle, výrazne hrotité, žilnaté a drsné. Táto rastlina je jednodomá (samčie aj samičie kvety sa tvoria na jednej rastline). Tyčinkové (samčie) kvety tvoria jahňady, ktoré sú jedným zo symbolov jari. Zakladajú sa už v predchádzajúcom vegetačnom období. V čase kvitnutia sú cca 7 cm dlhé a 0,5 cm široké a výdatne prášia peľ. Visia na holých konároch v 3-4 členných zväzkoch. Samičie piestikové kvety sú ukryté v púčikoch, z ktorých vyčnievajú červené čnelky. Plody sú oriešky – lieskovce, veľké 1 – 2 cm. Dozrievajú v septembri a októbri. Zabalené sú v zelenom listencovom obale, ktorý pri dozretí zhnedne a uvoľní oriešok. Lieskový ker dorastá do výšky 5-8 metrov. Korunu má nepravidelnú a konáre dlhé a priame. Hnedá kôra neskôr sivne, pozdĺžne puká a okrajmi odstáva od kmeňa. Lieska sa rozmnožuje semenami – orieškami, ktoré v zemi zakorenia a vyženú nové výhonky. Semenáčiky prinášajú úrodu až po dlhšom čase, zhruba po piatich rokoch. Lieska obyčajná kvitne skoro na jar, vo februári a marci, ešte predtým než vypučia listy.

Nároky:

Lieska obyčajná je svetlomilná až polotieňomilná drevina náročná na pôdnu vlhkosť a dostatok živín v pôde. Po reze dobre regeneruje. Lieska rastie na okrajoch lesov a na rúbaniskách a medziach mierneho pásma, je to pôvodný európsky druh..

Využitie:

Lieskové oriešky sú veľmi obľúbené pri výrobe sladkostí a pečiva. Olej sa používa pri výrobe mydla, kozmetických prípravkov a strojového mazadla. Na liečebné účely sa zbierajú listy, kôra a semená (Folium, Cortex, Nuxcoryliavellanae). Listy sa trhajú ručne v máji až auguste za suchého počasia. Kôra sa lúpe na jar (v marci) z mladých konárov. Materiál sa suší na lieskach v prievane alebo v sušiarni pri teplotách do 40 °C. Listy obsahujú triesloviny, silicu, glykozidy a cukor. V kôre sa nachádzajú triesloviny a organické kyseliny. Z drog sa pripravujú močopudné čaje, liečia sa nimi kŕčové žily a poruchy obehu. Zvonka sa používa do kúpeľov proti hemoroidom a na omývanie hnisajúcich rán. Semená obsahujú až 60 % oleja, bielkoviny, cukor a vitamíny. Sú veľmi výživné a priaznivo vplývajú na nervovú sústavu.

V záhradách sa pestuje mnoho jej kultivarov, v parkoch sa používa červenolistá forma.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust