Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

lieska obyčajná (Corylus avellana 'Contorta')

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Táto kuriózna forma bola objavená okolo roku 1863 v živom plote vo Frocesteri v Gloucestershire (Anglicko), objavil ho viktoriánsky záhradník Canon Ellacombe.

Opis:

Opadavý bohato rozkonárený veľký ker alebo malý strom, ktorý počas 25 rokov dorastie do výšky 3 - 6 metrov, s nezvyčajne vývrtkovito skrútenými konárikmi. Tie sú žlto, šedo, hnedé a vyniknú najmä zime, kedy je bez lístia. Vďaka pomalému krúteniu nových prírastkov postupne vytvára hustý ker mierne rozložitého tvaru. Listy sú veľké, matno trávovozelené. Je to veľmi malebná drevina, najmä počas kvitnutia skoro na jar v mesiacoch marec a apríl, keď tvorí množstvo zlato-žltých dlhých visiacich jahniad. Plodmi sú jedlé oriešky.

Nároky:

Najlepšie rastie vo vlhkých, úrodných, dobre odvodnených pôdach na plnom slnku, prípadne v miernom polotieni. Mrazuvzdorná do – 31,7 ° C.

Využitie:

Konáriky je možné použiť na aranžovanie sušených kvetov v interiéri. Vzhľadom, že odroda je štepená, treba pri pestovaní odstraňovať rastúce koreňové výhonky, ktoré nie sú nositeľmi znakov pokrútených vetiev.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust