Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Lieska obyčajná f. Pendula (Corylus avellana L.'Pendula')

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Druh lieska obyčajná (Corylus avellana) sa vyskytuje sa takmer v celej Európe. Na Slovensku rastie prevažne na okrajoch lesov, rúbaniskách, brehoch potokov. Je súčasťou prevažne v dubových a dubovo-hrabových lesoch. Na Slovensku je pôvodnou drevinou.

Opis:

Lieska je ker z čeľade rastlín lieskovitých. Dorastá do výšky 2 až 8 m. Mladé vetvičky sú červenohnedé a chlpaté. Listy sú vajcovité, striedavé, na konci špicaté, mierne laločnaté pílkovité. Kvety sú jednopohlavné, samčie usporiadanie v 3 až 7 cm dlhých, úzkych jahniatkach, z ktorých vyrastajú žltohnedé kvety. Oriešky vyrastajú po 1 až 5, sú vajcovité, na začiatku žltozelené, neskôr hnedé, ktoré sú uložené v chlpatom obale, ktorý je vzrastený s listami. Forma „pendula“ je previsnutá odroda liesky sa zaujímavým kaskádovitým habitom koruny. Uplatnenie nájde v stredných a väčších záhradách či parkoch, prevažne ako solitérne rastlina.

Nároky:

Lieska obyčajná je svetlomilná až polotieňomilná drevina náročná na pôdnu vlhkosť a dostatok živín v pôde. Po reze dobre regeneruje. Kvitne medzi prvými drevinami, už v priebehu apríla. Je významnou medonosnou rastlinou skorej jari.

Využitie:

Využite liesky spočíva v spracovaní lieskového oleja ,ktorý sa používa v parfumérii a maliarstve. Z dreveného uhlia liesky sa vyrába strelný prach a kresliace uhlíky.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust