Pôvod:
Druh lieska obyčajná (Corylus avellana) sa vyskytuje sa takmer v celej Európe. Na Slovensku rastie prevažne na okrajoch lesov, rúbaniskách, brehoch potokov. Je súčasťou prevažne v dubových a dubovo-hrabových lesoch. Na Slovensku je pôvodnou drevinou.
Opis:
Lieska je ker z čeľade rastlín lieskovitých. Dorastá do výšky 2 až 8 m. Mladé vetvičky sú červenohnedé a chlpaté. Listy sú vajcovité, striedavé, na konci špicaté, mierne laločnaté pílkovité. Kvety sú jednopohlavné, samčie usporiadanie v 3 až 7 cm dlhých, úzkych jahniatkach, z ktorých vyrastajú žltohnedé kvety. Oriešky vyrastajú po 1 až 5, sú vajcovité, na začiatku žltozelené, neskôr hnedé, ktoré sú uložené v chlpatom obale, ktorý je vzrastený s listami. Forma „pendula“ je previsnutá odroda liesky sa zaujímavým kaskádovitým habitom koruny. Uplatnenie nájde v stredných a väčších záhradách či parkoch, prevažne ako solitérne rastlina.
Nároky:
Lieska obyčajná je svetlomilná až polotieňomilná drevina náročná na pôdnu vlhkosť a dostatok živín v pôde. Po reze dobre regeneruje. Kvitne medzi prvými drevinami, už v priebehu apríla. Je významnou medonosnou rastlinou skorej jari.
Využitie:
Využite liesky spočíva v spracovaní lieskového oleja ,ktorý sa používa v parfumérii a maliarstve. Z dreveného uhlia liesky sa vyrába strelný prach a kresliace uhlíky.