Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

lieska turecká (Corylus colurna L.)

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Pochádza z juhovýchodnej Európy, Kaukazu a juhozápadnej Ázie.

Opis:

Lieska turecká  je najväčší druh liesky, je jednodomý opadavý nevysoký strom. V európskych podmienkach dorastá do výšky 20 m. Kôra je tmavo šedá u starších exemplárov korkovite šupinatá. Je veľmi elegantná aj v zime, kedy vynikne je okrasný, zaujímavo zvráskavený kmeň. Netvorí postranné odnože, preto je ideálnym podpníkom pre odrody liesok pestované pre plody. Tvorí úzke, kužeľovité koruny, ktoré sa časom rozširujú. V dospelosti, teda približne ako 50 ročný, dosahuje maximálnu výšku približne 20 metrov a šírku 7 metrov. Jeho hlavné konáre sú pomerne tenké v porovnaní s hrubším kmeňom a rastú z neho takmer v 90-stupňovom uhle. Vďaka nim je lieska turecká vhodná aj do mestských podmienok. Má  laločnaté široko-vajcovité listy. Samčie kvety sú jahňady, ktoré sa tvoria už v jeseni. Samičie kvety sú guľovitého tvaru a rastú na starších vetvičkách. Plod je oriešok.

Nároky:

Veľmi dobre znáša priemyselné exhaláty a následkom hlbokého, rozložitého koreňového systému aj dlho trvajúce suchá. Je vhodná na spevňovanie pôdy so silnou eróziou.

Využitie:

Pestuje sa v záhradách, parkoch ako okrasná drevina alebo alejová drevina, drevo je dobre opracovateľné, využíva sa v nábytkárstve, bytovej architektúre a vyrábajú sa z neho umelecké predmety. Drevo z koreňa sa využíva na intarzie. Taktiež produkuje oriešky, ktoré sú menšie a tvrdšie ako z liesky obyčajnej, ale podobne chutné a výživné.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust