Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jedľa plstnatoplodá arizonská (Abies lasiocarpa var. arizonica (Merr.) Lemm.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Západ USA, hory štátov Colorado, New Mexico, Arizona. Vertikálne rozmedzíe od 2400 m n. m. (Rocky Mountains, Colorado) až do 3050 m n. m. (Kendrick Peak, Arizona). Prvýkrát v Európe vysadená v roku 1903 vo Veľkej Británii.

Opis:

Menší až stredne veľký strom dorastajúci asi 16 (-34) m do výšky a okolo 30 (-50) cm v priemere kmeňa. Koruna kužeľovitá, pravidelne vetvená. Borka bez živicových pľuzgierikov, pomerne silná, elastická, jemne zrnito korkovitá, krémovo biela alebo sivastá s nepravidelnými vlnitými ryhami, odlupujúce sa vo väčších plátoch. Staršie a plodonosné vetvy jemne tvrdé s výraznejšími vankúšikovitými ryhami. Ihlice modrozelené až modrozeleno belavé, na konci vykrojené alebo celokrajné, naspodu s bledavými pruhmi, husto usporiadané, dopredu smerujúce a priliehajúce k vetvičke. Šišky sediace, vajcovito podlhovasté alebo valcovité, nezrelé modrofialové až purpurové, zrelé tmavo hnedo purpurové. Semeno svetlo hnedé, pretiahnuto obvajcovité, s nafialovelým krídlom o veľkosti 18 × 10 mm. Šišky dozrievajú počas septembra až októbra. Stromy začínajú plodiť až vo veku 50 rokov, dožíva sa okolo 300-400 rokov.

Nároky:

Horská drevina rastúca v oblasti chladnej a vlhšiej klímy. Typická je tu dlhá zima, ktorá je bohatá na snehovú pokrývku, leto chladnejšie, v prvej polovici pomerne suché. Najviac zrážok spadne koncom leta a začiatkom jesene (ročné zrážky dosahujú 635-889 mm, priemerná ročná teplota 1,7 °C). V miestach pôvodného výskytu rastie prevažne na chudobnejších kamenistých a štrkovitých pôdach, na podzoloch a na rôznom podloží (hlavne žulovom). V mladosti toleruje zatienenie, citlivá na vysoké teploty.

Využitie:

Využíva sa prevažne ako atraktívna okrasná drevina cenená pre svoj pravidelný habitus, farbu ihličia a krásnu svetlú korkovú kôru. Dobre sa jej darí aj v našich podmienkach, plodí však až vo vyššom veku.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust