Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Lieska rohatá (Corylus cornuta Marsh.)

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:

Pochádza z východnej a strednej USA, zavedená v roku 1745 vtedajším vojvodom z Argyll. Pomenovanie dostala  podľa vonkajšieho tubulárneho obalu plodu, ktorý je skrútený do trubice podobnej malému rohu.

Opis:

Mnohokmenný krík alebo strom, dorastá do výšky 2 - 15m. Borka je svetlohnedá až tmavohnedá a hladká. Vetvy sú stúpajúce, v mladosti môžu byť riedko ochlpené a niekedy aj žľaznaté. Listy sú prakticky okrúhle až úzko vajcovité alebo obráteno vajcovité, papierové až kožovité, hrubo až jemne pílkovité (i mierne laločnaté), tupé až špicaté. Samčie jahňady vyrastajú spravidla po 2 – 3 ks a majú dĺžku 4 - 6cm. Orechy vyrastajú v plodstvách po 2 - 6 ks, obal je štetinatý, úplne pokrývajúci orech, ktorý sa od neho ťažko oddeľuje.

Nároky:

Prirodzene sa vyskytujúce v širokej škále lesných typov, predovšetkým v suchých porastoch listnatých a zmiešaných, tiež na čistinkách a na okrajoch lesov. Darí sa jej na slnečných i čiastočne zatienených stanovištiach, na pôdu je nenáročná, ale musí byť dobre odvodnená, pH kyslá až neutrálna.

Využitie:

Vhodná je na výsadbu okolo ciest i ako živý plot. Orechy sú využiteľné v medicíne.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust