Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

lieska najväčšia (Corylus maxima 'Purpurea')

Rod: Lieska (Corylus ) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)
Pôvod:

Druh Balkánskeho polostrova a Malej Ázie, vyskytuje sa v Slovinsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Srbsku a Macedónsku, pôvodná je snáď aj v Grécku a Turecku, aj keď v týchto posledne menovaných krajinách bol po stáročia tiež pestovaný, takže rozlíšenie pôvodných populácií od výsadieb je problematické.

Opis:

Druh lieska najväčšia  (Corylus maxima Mill.'Purpurea' ) - je dobre rastúci, opadavý, bohato rozkonárený, otvorený ker s nádherne sfarbenými purpurovo-červenými listami. Tieto listy sú veľké 5-12cm, oválne a majú zúbkaté okraje.  Samčie jahňady sú 5-10 cm dlhé; plody vyrastajú na stopke, až 3 cm dlhé jednotlivo alebo v počte po 3-6, oriešky sú vajcovité, až 2-4 cm dlhé, listeňový obal je rúrkovitý, v hornej časti zúžený, je až 2 krát dlhší ako oriešok, chlpatý.

Nároky:

Rastie v lesoch a krovinách, objavuje sa aj v okolí sadov, záhrad a ľudských sídiel. Kvitne od februára do apríla.

Využitie:

Lieska najväčšia purpurea sa dá pestovať ako nenáročný solitér alebo v skupinkách ako najvyššia časť záhonovej výsadby. Nestrihaná dorastá do maximálnej výšky asi 4-5m a šírky 4-6m. Hodí sa však aj na výsadbu strihaných živých plotov, ktoré zároveň prinášajú plody.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust