Pôvod:
Areál druhu sa tiahne od Stredozemia a juhu strednej Európy (zasahuje až na Slovensko) cez Kaukaz a západné Himaláje až po Čínu. V súčasnosti sa pestuje v mnohých krajinách sveta, kde sa môže šíriť ďalej (napr. severovýchod USA).
Opis:
Ker alebo menší strom, dorastajúci až do 5 m výšky, guľovitého habitusu. Mladé vetvičky tenké, olivovo až fialovo hnedé. Čepeľ listov široko eliptická alebo obráteno vajcovitá. Kvetné laty priame, bohato vetvené, 10-30 cm dlhé. Kalich a koruna žltkasto zelené. Kvitne od mája do júna. Kôstkovice tmavo hnedé, sú jemne červeno ochlpené.
Nároky:
V strednej Európe rastie na slnečných kamenistých svahoch v pásme nížin a pahorkatín, v ďalších častiach areálu potom najčastejšie v horských lesoch a krovinách, v pásme od 700 do 2400 m n. m. Potrebuje plné svetlo a teplo. Na pôdu nie je náročná, ale lepšia je dobre priepustná, suchšia, stredne úrodná a vápenitá. Znáša aj znečistené ovzdušie. V zime môžu namŕzať konce konárov. Tieto časti v predjarí stačí odstrihnúť a v tejto dobe vykonávame aj celkový potrebný presvetľovací rez. Nové vetvy sa zvyčajne skracujú na 1/2 až 1/3.
Využitie:
Škumpa je s obľubou pestovaná v parkoch a záhradách - je dekoratívna hlavne za plodu. Drevo sa niekedy používa v rezbárstve (intarzie). Využíva sa do vetrolamov, ako pokryvná a okrasná drevina, aj pre výrobu trieslovín z listov.