Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník špicatolistý (Cotoneaster acuminatus Wall. Ex Lindl.)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pochádza z Himalájí (Čína, Bhután, severnej India, Nepál a Sikkim). Prvýkrát ho tu vypestoval Loddiges z Hackney v roku 1820.

Opis:

Listnatý ker dosahujúci výšku 2 až 4 metre. Mladé výhonky husto chlpaté a svetlo hnedé až gaštanové, bradavičnaté. Listy sú jednoduché a striedavé, eliptické, celookrajové a stopkaté. Kvitne v máji a júni svetlofialovo-ružovými zvončekovitými kvetmi, ktoré nepríjemne zapáchajú. Kríky vytvárajú na jeseň červené malvice obyčajne s 2 kôstkami.

Nároky:

Vo svojom prirodzenom areáli sa často vyskytuje ako podrast dubových lesov, rastie aj na vlhkých otvorených svahoch v nadmorských výškach 1300 – 3500 m. Ľahko pestovaná drevina, darí sa mu v akejkoľvek pôde, ktorá nie je močaristá alebo podmáčaná. Dobre sa mu darí v chudobných pôdach, vo vápenatých, v rašelinových pôdach i v ťažkých hlinitých pôdach, uspeje aj v suchých pôdach. Rastie dobre na plnom slnku alebo v polotieni, ale v tieni neplodí tak hojne. Toleruje znečistenie ovzdušia a teploty až do -23 ° C.

Využitie:

Je veľmi atraktívny pre včely, zatiaľ čo ovocie je dobrým zimným zdrojom potravy pre mnoho druhov vtákov. Ako vyplýva z názvu, je to okrasná drevina vysádzaná najmä do skaliek.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust