Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník pľuzgierkatý (Cotoneaster bullatus Bois)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pochádza zo západnej Číny a Tibetu, prvýkrát pestovaný vo Francúzsku okolo roku 1898 Maurice de Vilmorinom v Les Barres.

Opis:

Ker dosahujúci výšku 1 až 2 metre, šírka rastu je 3 až 4 metre. Striedavo zelené, jednoduché listy sú eliptické, celookrajové a stopkaté, na jeseň získavajú atraktívnu oranžovú farbu. Kvitne na viacročných výhonkoch v máji a júni bledo purpurovo ružovými päťhviezdnymi kvetmi. Málokedy sa na jednom zhluku nachádza viac ako dva alebo tri kvety a lupene opadnú skoro hneď ako sa otvoria. V lete sa vytvárajú okrasné žiarivo červené plody hruškovitého alebo guľatého tvaru.

Nároky:

V pôvodnom areáli obýva svahy, riedke lesy, húštiny, brehy riek, horské lesy a doliny, v nadmorských výškach 900 - 3 200 m. Kríky uprednostňujú slnečné až čiastočne zatienené miesto na čerstvej pôde. Podkladom by mala byť piesočnato-hlinitá alebo hlinitá pôda s pH medzi 6,5 a 7,5. Toleruje teploty až do -29 °C.

Využitie:

Hodí sa na riadkové, jednoduché a skupinové výsadby. Uplatní sa v domácich záhradách a parkoch, často ako voľný či strihaný živý plot. Medonosná drevina, umožňuje hniezdenie vtáctva a poskytuje mu potravu.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust