Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník kašmírový (Cotoneaster cashmiriensis G.Klotz)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pôvodom je z Kašmíru (India).

Opis:

Stálezelený hustý kobercový krík, dorastá do výšky 20 - 50cm. Vetvy sú rozprestreté, často znovu zakoreňujú, vyrastajú dvojradové alebo v špirále, majú červenofialovú až šedohnedú farbu, v mladosti sú ochlpené. Listy sú kožovité, na sterilných vetvách dvojradovo usporiadané alebo v špirále, majú eliptický tvar, horná strana zelená, lesklá, v mladosti dlho ochlpené, spodná je šedozelená, Kvitne samostatnými alebo párovitými kvetmi. Plody sú takmer guľaté, červené, riedko ochlpené.

Nároky:

Kríky uprednostňujú slnečné až čiastočne zatienené miesto na čerstvej pôde. Podkladom by mala byť piesočnato-hlinitá alebo hlinitá pôda. Rastie v dobre priepustnej pôde na plnom slnku alebo v polotieni. Rastliny tolerujú teploty až do -18 ° C. Potrebuje nejaký prístrešok pred studeným, vysychajúcim vetrom. Vytvára vynikajúcu pôdnu vrstvu a po zakorení je tolerantný voči suchu.

Využitie:

Okrasný ker ideálny na hrádzach, skalných záhradách, korytách alebo na okrajoch, vhodný ako pôdopokryvná drevina aj na výsadbu do skaliek.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust