Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

skalník drobnolistý (Cotoneaster microphyllus var. cochleatus (Franch.) Rehder et E. H. Wilson)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Je pôvodný na svahoch a skalnatých oblastiach v Číne (Jun-nan a S´-čchuan) a v Tibete.

Opis:

Je to plazivý vždyzelený ker, ktorý zvyčajne rastie ako hustý, nízky a hustý pôdny kryt, môže byť 20 až 40 cm vysoký. Vyznačuje sa jednak koncovými konármi, ktoré sa šíria horizontálne, zakorenenými v miestach, kde sa dotýkajú zeme, a nízkymi klenutými konármi, ktoré rastline dodávajú ľahší krovitý vzhľad. Vetvy sú pokryté jednoduchými, opačnými, eliptickými, tmavozelenými listami. Drobné, ružové, bledoružové až biele kvety kvitnú koncom jari až začiatkom leta (máj - jún). Kvety ustupujú nápadným červeným plodom, ktoré dozrievajú na jeseň (september - november).

Nároky:

Je prirodzený na svahoch a skalnatých oblastiach. Najlepšie sa pestuje na vlhkých, hlinitých, stredne úrodných a dobre priepustných pôdach na plnom slnku do čiastočného tieňa. Dôležitý je dobrý odtok pôdy, vyvarujte sa mokrých, zle priepustných pôd. Jedná sa o tvrdú a prispôsobivú drevinu, ktorá prežije v chudobných pôdach vrátane skalnatých. Zakorenené kríky tolerujú sucho, ale nemajú rady horúce letné podmienky.

Využitie:

Tento skalník je cenná krajinná rastlina, ktorá ponúka peknú zeleň - malé, ale atraktívne kvety a nápadné červené ovocie. Slúži ako pôdna pokrývka pre slnečné oblasti v krajine, vhodný do skaliek, skalných záhrad alebo pozdĺž kamenných múrov, tiež sa môže pestovať ako bonsaj.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust