Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník jamkatý (Cotoneaster foveolatus Rehd. et Wils.)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pochádza zo západného Hubei v Číne, introdukovaný Wilsonom v roku 1908.

Opis:

Silný opadavý ker, vysoký až 2 - 3 m, s rovnými, mierne sa šíriacimi výhonkami. Veľké, 4 - 8 cm dlhé, tenké, eliptické listy, ktoré sú po dozretí na oboch stranách lesklé. Kvitne v máji až júni ružovými kvetmi. Kvetenstvo je zvyčajne 3-6 kveté, s husto chlpatými kalichmi. Na jeseň sa veľmi pekne sfarbí do červena, oranžova a žlta. V auguste až septembri sa vytvárajú sprvu červené, neskôr čierne bobule.

Nároky:

Jeho prirodzeným biotopom sú húštiny, husté lesy, okraje lesa, v blízkosti vodných tokov, odpadové polia, v nadmorských výškach 1 400 - 3 400 m. Skalníky sú nenáročné dreviny, ktorým vyhovuje najmä pôdy chudobné a priepustné na plnom slnku. Znáša pomerne dobre aj pôdy humózne, ťažké a ílovité. V tomto prípade, ale vyžadujú dobrú drenáž pri výsadbe. Kríky tolerujú teploty až do -35 ° C.

Využitie:

Okrasná drevina, ktorej plody sú veľmi dekoratívne a drobným vtáctvom veľmi obľúbené. Vhodný na živé ploty, rekultivácie, môže byť použitý na verejných zelených plochách. Vyzerá zaujímavo, ak je vysadený v skupinách.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust