Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník rozprestretý (Cotoneaster horizontalis Decne)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Pochádza zo západnej Číny, vypestovaný zo semena zaslaného misionárom Pèrom Davidom okolo roku 1870 a uvedený na trh vo Francúzsku v roku 1885.

Opis:

Je tvorený široko rozprestrenými, poliehavými až plazivými drevnatýmí prútmi hnedej farby, ktoré sa bohato vetvia a v mladosti sú ochlpené, pokryté drobnými čiastočne vždyzelenými vajcovitými až okrúhlymi listami so zvlneným okrajom, ktorých horná strana je hladká, mierne lesklá a spodná ochlpená. Na jeseň farba listov prechádza do oranžovej alebo červenej. Kvetenstvo je 1 – 3 početné, okvetné lístky vzpriamené, ružové alebo červené či belavé. Plodom je sýto červená alebo oranžovočervená guľatá malvička s priemerom 3 – 7 mm. Na voľnom priestranstve zriedka viac ako 0,5 m vysoký, ale oveľa vyššie bude rásť pri stene, kde sa krík do výšky až 3 m šíri po stene, ale udržiava sa od skutočného kontaktu s ňou.

Nároky:

Jeho prirodzeným biotopom sú húštiny, skaly, skalnaté svahy, suché horské oblasti v nadmorských výškach 1 500 - 3 500 m. Kríky uprednostňujú slnečné až čiastočne zatienené miesto na čerstvej pôde. Toleruje všetky druhy obrábaných záhradných pôd s pH najlepšie medzi 5,5 a 7, potrebuje pre dobrý rast hĺbku pôdy najmenej 41 centimetrov. Znáša teploty až do -35 ° C a potrebuje obdobie bez mrazu najmenej 14 týždňov. Voči mestskému znečisteniu je vysoko tolerantný.

Využitie:

Okrasná drevina, vhodný na živé ploty, veľmi dobre pokrýva okolitú pôdu, čo sa často v dnešnej dobe využíva pri obsadzovaní okolia supermarketov. Odporúča sa pre skalky, steny a svahy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust