Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník plstnatý (Cotoneaster nebrodensis /Guss./Koch)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Je to endemit pochádzajúci z Talianska, ale rozšíril sa ďalej do strednej a južnej Európy.

Opis:

Opadavý krík, dorastá do výšky 0,5 - 2 (i 3) m. Vetvy sú vzpriamené, stúpajúce alebo rozložité, zelenohnedé až hnedé, v mladosti plstnaté. Listy sú takmer okrúhle, eliptické alebo široko vajcovité, na konci tupé (zriedkavo špicaté), na hornej strane v mladosti bielo plstnaté, neskôr tmavozelené, na spodnej strane na okraji žltošedo alebo nazelenalo plstnaté. Súkvetím je 2 – 15 početný chocholíkový strapec, kvety sú zvončekovité, bledoružové až takmer biele. Plody sú guľovité alebo vajcovité, červené, husto bielo ochlpené.

Nároky:

Prirodzene sa nachádza na úpätiach útesov, na vápencových skalách a na stepných trávnikoch v nadmorskej výške od 800 do 1 300 m. Je to teplomilný druh vyžadujúci svetlo a je ľahko pestovateľný na slnečných, skalnatých svahoch, ako aj v ľahkých, suchých lesoch na vápencovom podloží.

Využitie:

Z dôvodu veľkej ponuky skalníkových druhov s vyššou okrasnou hodnotou nemá skalník plstnatý žiadny záhradnícky význam, a preto takmer úplne absentuje v záhradách a parkoch, ako aj v sortimentoch stromových škôlok.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust