Pôvod:
Severozápadný okraj USA, pohoria západnej časti štátov Oregon, Washington a severozápadný okraj Kalifornie (Kaskádové vrchy, Pobrežná chrbty). Vertikálne rozmedzie od 60 do 2 700 m n. m. Do Európy introdukovaná prvýkrát v roku 1830.
Opis:
Mohutný strom dorastajúci do 40-80 m výšky a okolo 2 m v priemere kmeňa. U mladších jedincov koruna kužeľovitá, siahajúca až k zemi. Dospelé stromy v zapojených pôvodných porastoch majú typický mohutný dlhý valcovitý nezavetvený kmeň s krátkou zaoblenou korunou. Borka mladých stromov hladká, sivastá s množstvom živicových pľuzgierikov, u starších hrdzavo hnedá, nepravidelne kockovito brázdená. Ihlice sivo tmavozelené až striebristo biele, naspodku s nevýraznými radmi prieduchov. Pre túto jedľu je typické usporiadanie ihlíc; na báze sú "hokejkovito" zahnuté a priľahlé k vetvičke. Šišky veľmi atraktívne, najväčšie zo všetkých jedlí, 15-25 cm dlhé, 7-8 cm široké, valcovité. Nezrelé zelené, neskôr svetlo hnedé. Semená okolo 12 mm dlhá, s jemne vrúbkovaným krídlom. Šišky dozrievajú v októbri. Dožíva sa okolo 300 (600) rokov.
Nároky:
Pôvodný výskyt je viazaný na oblasti s oceánskym chladným a vlhkým podnebím, s vysokými zrážkami 1960-2410 mm. Rastie na rozmanitých pôdach, najlepšie hlbokých, darí sa jej aj na plytkých kamenistých, ale vždy s dostatočnou vlhkosťou. Je stredne tolerantná na zatienenie, v dospelosti tvorí najvyššie porastové poschodia, pod plným korunami stromov sa nezmladzuje. Typickým stanovišťom sú náveterné príkre horské svahy so západnou expozíciou, tiež údolia riek a horské hrebene. Rastie zvyčajne jednotlivo, alebo v malých skupinkách.
Využitie:
Medzi druhmi rodu Abies patrí z hľadiska kvality dreva k tým najlepším, dosahuje zo všetkých jedlí najväčších rozmerov a vytvára najväčšie porastové zásoby (rekordných 5 752 m³ na 1 ha bolo namerané na juhozápadných svahoch sopky Svätá Helena v štáte Washington). Produkuje najkvalitnejšie a najpevnejšie drevo zo všetkých amerických jedlí. Na trhu s drevom sa predáva pod názvom "larch" (smrekovec) a to z dôvodu, aby sa drevári vyhli všeobecne zakoreneným predsudkom voči kvalite dreva ostatných jedlí. Drevo sa používa hlavne na výrobu reziva a vďaka svojej ľahkosti špeciálne ku konštrukciám lietadiel.