Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Skalník vrásčitolistý (Cotoneaster rhytidophyllus Rehd. et Wils.)

Rod: Skalník (Cotoneaster ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Pochádza z čínskych provincií Sichuan a Guizhou, prvýkrát predstavený Ernestom Wilsonom v roku 1908, pravdepodobne sa v kultivácii stratil, ale z Číny ho znovu uviedol neohrozený moderný lovec rastlín Mikanori Ogisu v roku 1995.

Opis:

Rastie v podobe stálezeleného alebo polostálezeleného kríka alebo nízkeho stromu. Dorastá do výšky 2 - 7m. Vetvy sú červenohnedé a vzpriamené, stúpajúce, rozložité, v mladosti fialovo ružovo-čierne, husto žlto ochlpené. Palisty sú červenkasté, opadavé. Listy sú dvojradovo usporiadané, kožovité, eliptické, podlhovasté až dlho kopijovité, na konci špicaté, okraj stočený, na hornej strane žltozelené až tmavozelené, nápadne zvráskavené, spodná je husto žlto plstnatá, Kvetenstvo je 10 – 50 početné, okvetné lístky rozložené, holé, biele, široko obrátene vajcovité až zaokrúhlené. Plody sú oranžovočervené, hruškovité až guľaté.

Nároky:

Prirodzeným biotopom sú skalnaté hory, útesy, lesy, odpadové miesta, suché miesta, v nadmorských výškach 1 200 - 2 600 m. Uprednostňuje slnečné až čiastočne zatienené miesto na čerstvej pôde. Podkladom by mala byť piesočnato-hlinitá alebo hlinitá pôda. Toleruje teploty do -18 ° C.

Využitie:

Jeden z najkrajších záhradných kríkov, pestovaný pre jeho atraktívny vzhľad a ozdobné ovocie.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust