Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľa sachalínska var. gracilis (Abies sachalinensis /C.F.Schmidt/Mast., var. gracilis /Komar./Farjon.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Abies sachalinensis var. gracilis, prvýkrát popísaná v roku 1901 Vladimírom Leontyevichom Komarovom (1869–1945), je pôvodom z ruského polostrova Kamčatka. Je známa iba z jedného malého hája (0,2 km2) v údolí Semyachik na východe Kamčatky, pravdepodobne ju tu zaviedli pôvodní obyvatelia pred niekoľkými stovkami rokov (Harkevich a Kachura 1981), alebo môže ísť o treťohorný reliktný výskyt, nakoľko jedľa je inak na Kamčatke neznáma a v takom prípade by išlo o extrémnu biogeografickú anomáliu (Farjon 2010).

Opis:

Abies sachalinensis je strom vysoký do 30 m. Korunový pyramídový štít, ktorý sa často splošťuje na starých stromoch, pozostáva z dlhých, štíhlych vodorovných alebo stúpajúcich konárov. Kôra hnedosivá, hladká, s vekom sa vytvára mozaiku šedo-hnedých nepravidelných dosiek. Vetvičky štíhle, tuhé, hnedé, slabo ryhované až ryhované. Listy špirálovito usporiadané, na spodnej strane skrútené, lineárne sploštené, ryhované a lesklé na hornom povrchu a s dvoma priedušnými pásmi naspodku. Semená dlhé 6 mm, hnedé s čiernymi škvrnami, so širokým čiernym krídlom 5 × 5 mm.

Abies sachalinensis var. gracilis sa vyznačuje kratšími ihlicami, do 2 cm dlhými, a menšími semennými šiškami s vyniknutými listeňmi.

Nároky:

Vyhovujú jej pôdy dobre odvodnené, ale s celoročnou vlhkosťou.

Využitie:

Tento druh sa ťaží pre buničinu (drevo je nízkej kvality). Málokedy sa považuje za okrasnú drevinu a darí sa jej iba v arborétach.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust