Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hloh neskorý (Crataegus calpodendron/Ehrh./Medik.)

Rod: Hloh (Crataegus ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Je rozšírený vo východnej časti Severnej Ameriky - Ontário až stredné USA.

Opis:

Stromkovitý tvar s pologuľovitou korunou, výška až 6 m, vetvy bez tŕňov alebo krátko tŕnisté. Listy podlhovasto eliptické alebo oválne, pílkovité, často ľahko laločnaté, zvrchu matne zelené, nakoniec lysé, spodok chlpatý. Kvety v okolíkovitých latách, kvitne v júni. Plody eliptické, žltočervené, majú 2-3 kôstky.

Nároky:

V prirodzenom areáli rastie v otvorených lesoch a húštinách, najmä v blízkosti malých kamenistých potokov v nadmorských výškach od 10 do 800 m. Dáva prednosť dobre odvodnenej hlinitej pôde zadržiavajúcej vlhkosť, ale vôbec nie je náročný. Po zakorenení sa mu darí v nadmerne vlhkých pôdach a toleruje aj sucho. Rastie dobre na kriedovej pôde. Poloha na plnom slnku je najlepšia, keď sa stromy pestujú kvôli plodu, darí sa im tiež v polotieni,. Má úspech v exponovaných pozíciách, toleruje tiež znečistenie ovzdušia a teploty až do -29 °C.

Využitie:

Drevo tohto druhu je ťažké, tvrdé, dobre zrnité. Zvyčajne má červenohnedú dreň s hrubým pásom svetlejšieho beľového dreva. Užitočné na výrobu rukovätí nástrojov, paličiek a iných drobných predmetov. V Amerike ho pestujú aj pre jeho schopnosť čistiť vodu a svoju úlohu pri absorpcii CO2 z našej atmosféry a ukladaní uhlíka v jeho dreve.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust