Pôvod:
Je rozšírený v európskej časti Ruska, strednej a severozápadnej Európe, Škandinávii, Malej Ázii a na severe Balkánskeho polostrova. Je to kríženec Crataegus lindmanii a Crataegus monogyna s prevahou znakov C. monogyna.
Opis:
Ker alebo malý strom, dosahujúci výšku 2,5-5, zriedka až 8 m, často rastie košatý. Vetvy sú hnedosivé až červenohnedé, mladé výhonky sú lysé alebo mierne chlpaté. Tŕne chýbajú alebo ich je málo, sú dlhé 0,5 - 1,5 cm. Listy vajcovité, zaoblené alebo kosoštvorcové, s ostrými, nerovnomerne dvojito pílkovitými lalokmi takmer po celom okraji. Kvetenstvo je široké, tvorené bielymi kvetmi, kvitne v máji až júni. Plody sú podlhovasto elipsovité alebo takmer guľaté, červené.
Nároky:
Rastie v ľahkých listnatých lesoch, pozdĺž okrajov a v húštinách kríkov na svahoch na rôznych podkladoch vrátane pieskov a vápencov. Na Kaukaze sa vyskytuje hlavne v osvetlených oblastiach v hrabových a bukových lesoch, ako aj v húštinách kríkov na svahoch až do nadmorskej výšky 1 800 m n. m., niekedy tvorí čisté hlohové skupiny. Je svetlomilný, darí sa mu v stredne vlhkých neutrálnych pôdach a je mrazuvzdorný.
Využitie:
Vhodný je na terénne úpravy i ako živý plot.