Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hloh obyčajný (Crataegus laevigata /Poir./DC.)

Rod: Hloh (Crataegus ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Je rozšírený v celej Európe. Rastie hojne aj na Slovensku, a to od nížin po horské pásma.

Opis:

Je to opadavý strom alebo ker, veľmi rozkonárený. Dosahuje výšku až 8 m. Vetvy s hnedočervenou kôrou sú pokryté tŕňmi. Má dlhostopkaté okrúhlo-vajcovité viaclaločnaté listy. Rastlina kvitne v máji a júni. Kvety sú v chocholíkoch a majú biele alebo ružové korunné lístky. Plody sú guľovité alebo vajcovité lysé červené malvičky s múčnatou dužinou a dvoma kôstkami, ktoré dozrievajú na jeseň.

Nároky:

Rastie na tienistých krovinatých a skalnatých stráňach, v listnatých lesoch a rôznych húšťavách. Uprednostňuje ílovité a hlinité pôdy s pH medzi 8 a 10. Toleruje teploty až do -29 ° C a je vysoko tolerantný: na posypovú soľ.

Využitie:

Drevo tohto druhu je ťažké a tvrdé. Jeho použitie ako liečivej rastliny je doložené už od staroveku (hloh obyčajný ako liečivú rastlinu spomína už Dioskorides). Čínski lekári hloh používajú pri poruchách trávenia, bolestivej menštruácii a hnačke. Vhodný je na liečenie problémov s krvným obehom, srdcom a krvným tlakom. Z listov a plodov hlohu sa vyrábajú liečivé čaje a prípravky. Zbiera sa kvet, list aj plod. Obchodne najžiadanejší je kvet s listom. Z listov, kvetov a plodov hlohu sa vyrábajú zápary („čaje“), z plodov marmelády a kompóty. Suchý extrakt z hlohu sa používa na výrobu kvapiek, injekcií a kapsúl. Listy, kvety a plody obsahujú  zmes hlohových krategových kyselín, saponíny, flavonoidy, triesloviny, glykozidy (kvercitín, rutín a vitexín), taníny, karotén, vitamín C a vitamíny skupiny B (hlavne B1), pektíny, purínové látky, amíny.

O kvetoch tejto rastliny sa traduje, že majú magickú silu a privolávajú smrť do domu, a že z nich bola upletená tŕňová koruna Ježiša Krista.

Okrem toho sa využíva i pri ozeleňovaní, nakoľko ide o nenáročnú drevinu odolnú proti suchu a imisiám, vhodnú ako solitér i do skupinových výsadieb. Existuje veľké množstvo kultivarov. Zároveň je to medonosná drevina, umožňuje hniezdenie vtákov, plody sú tiež zdrojom potravy pre vtáctvo.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust