Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hloh krvavý (Crataegus sanguinea Pall.)

Rod: Hloh (Crataegus ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Pôvodný areál rozšírenia zahrňuje Mongolsko, východnú Sibír, Čínu a severovýchodnú Európu, zavedený bol začiatkom devätnásteho storočia.

Opis:

Listnatý ker, občas sa z neho stáva malý strom s polguľovitou korunou, môže dorásť do výšky 2 - 4 metre, občas dosahuje až 7 metrov. Vetvy sú zvyčajne aspoň trochu tŕnisté, ale občas sú hladké, v mladosti lesklé, hnedočervené a ochlpené. Listy sú vajcovité alebo kosoštvorcové, tuhé, spravidla obojstranne ochlpené, tmavozelené, špicaté, spodná strana je sivozelená. Súkvetím je chocholík tvorený bielymi kvetmi, plodom je guľovitá červená (i žltooranžová) malvica obsahujúca 3 - 5 kôstok.

Nároky:

Prirodzenými biotopmi sú svahy a zmiešané lesy na brehu riek v nadmorských výškach 900 - 3 000 m. Rastie najlepšie na plnom slnku až v strednom tieni a uprednostňujú dobre priepustnú hlinitú pôdu zadržujúcu vlhkosť, rastie dobre na kriedovej pôde a tiež v ťažkých ílovitých pôdach. Po zakorenení dokáže tolerovať rôzne náročné podmienky vrátane sucha; nadmerne vlhké pôdy; exponované, veterné, prímorské podmienky a znečistenie ovzdušia. Je schopný znášať teploty do -35 ° C.

Využitie:

Je veľmi tolerantný voči orezávaniu, dá sa dokonca rezať priamo do starého dreva. Tvorí dobrý živý plot.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust