Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Hloh Lavallov f. Carrierei (Crataegus x lavallei Henricq, 'Carrierei')

Rod: Hloh (Crataegus ) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Crataegus x lavalleei je kultivovaný hybridný hloh, ktorý vznikol krížením C. stipulacea a C. crus-galli. Bol objavený okolo roku 1870 v arboréte Segrez neďaleko Paríža vo Francúzsku, kde ho vyvinul francúzsky botanik a záhradník Pierre Alphonse Martin Lavallée a prvýkrát ho opísali v roku 1880. O tri roky neskôr Carrière publikoval správu o veľmi podobnom hlohu, ktorý bol distribuovaný a dlho známy ako C. carrierei. V botanickom zmysle, musí byť tento názov považovaný za synonymum C. × lavallei, je však žiaduce zachovať názov v kultivarovej podobe, aby sa odlišila Carrièrova rastlina od segrezskej formy.

Opis:

Tento hloh je vzpriamenejší a menej husto rozvetvený ako väčšina ostatných hlohov. Je to malý oválny až zaoblený strom, ktorý je vysoký 5 až 8 m. Môže tiež rásť ako veľký viac stonkový ker. Vetvenie je vyzbrojené tŕňmi dlhými až 5 cm. Úzke eliptické, nepravidelne ozubené, tmavozelené listy majú na jeseň bronzovú červenú farbu. V máji kvitnú biele kvety, ktoré vylučujú nepríjemnú vôňu. Po kvetoch nasledujú plody elipsoidného tvaru, ktoré dozrievajú do oranžovo červena v septembri až októbri a zvyčajne pretrvávajú počas zimy až jari. Plody sú technicky jedlé, ale zvyčajne sú najlepšie ponechané pre vtáky.

Nároky:

Nemá zvláštne nároky na pôdu, neznáša zamokrené pôdy, vyhovuje mu stanovište plne oslnené až polotieň, vhodný do teplejších polôh, znáša mestské prostredie i letné prísušky, dobre rastie v zelených pásoch, možné je použitie aj v spevnených plochách, na posypovú soľ reaguje citlivo.

Využitie:

Malý kvitnúci krajinný strom na trávniky alebo otvorené lesné plochy. Bez ohľadu na náchylnosť k chorobám môže byť dobre udržiavaný strom ornamentálne atraktívny. Tŕne sú nevýhodou pre pešie zóny alebo oblasti s 

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust