Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Cyprusovec leylandský (Cupressocyparis leylandii/Dalim.et A.Jacks./Dalim)

Rod: Cyprusovec (Cupressocyparis ) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:      

Kríženec Cupressus macrocarpa a Chamaecyparis nootkatensis. K tomuto kríženiu došlo najskôr v Leighton Hall neďaleko Welshpoolu, v tom čase vo vlastníctve pána Naylora. V roku 1888 sa tam zasialo osivo zo šišky cyprušteka Nootka a zo sadeníc sa šesť odlišovalo od ostatných, boli v skutočnosti výsledkom krížového opelenia stromom Cupressus macrocarpa rastúcim neďaleko. Týchto šesť sadeníc si vzal Naylorov švagor C.J. Leyland a v rokoch 1892 - 3 ich vysadil na svojom pozemku v Haggerston Hall, Northumberland, päť z nich stále existuje.

Opis:

Vysoký strom dorastajúci do 30 m alebo vyšší, koruna hustá, kužeľovitá až stĺpovitá, ako stĺpovité formy Cupressus macrocarpa, listy ale tvarom, veľkosťou a usporiadaním podobné Chamaecyparis nootkatensis, konečné vetvičky ale jemnejšie, dlhšie a štíhle. Šišky až 2 cm hrubé, najčastejšie s 8 šupinami, pod každou šupinou je 5 semien, semená majú drobné hrbolčeky.

Nároky:

Rastie veľmi rýchlo, najlepšie sa mu darí v živných a kyprých, kyslých až mierne alkalických pôdach, voči pôdnym podmienkam je ale celkom tolerantný, vykazuje dostatočnú mrazuvzdornosť, je robustný, znáša dobre i letné prísušky, pomerne dobre rastie aj v znečistenom ovzduší.

Využitie:

Najlepšie sa vysádza na jar alebo počas roka z kontajnerov. Uplatní sa hlavne vo väčších záhradách a sadovníckych úpravách ako solitér, v rozvoľnených skupinách, pre voľné i tvarované vyššie živé steny, ploty a vetrolamy. Solitérne žltopestré kultivary vynikajú svojím sfarbením a hustou textúrou v susedstve s Kolkwitzia amabilis, Weigela apod. Množíme veľmi ľahko odrezkami.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust